Öne Çıkanlar tam kapama düzce Sarten Ambalaj silivir ambulans

CHP'li İl Başkanı Kaftancıoğlu Silivri'de Arazi Tahsisi Hakkında Konuştu

Haber-Fotoğraf: Uğur Samet AVCI

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ’Silivri'nin Kavaklı Mahallesinde üzerinde bulunduğumuz alan hazineye ait 172 dönümlük bir arazi. Bu arazi o dönem Silivri Belediye Başkanımız 2009 yılında, Tarım Üniversitesi yapılması hedefiyle imar planlarına kısmen yüksek öğrenim, kısmen park ve spor alanı olarak kamu faaliyetlerinde kullanılmak üzere işlenmişti. 31 Ağustos 2020 tarihinde de şu an ki belediye başkanına, Kızılay'ın bu alanı kullanmak üzere yapılan başvurusunda bugünün belediye başkanı bu alanı o amaçlı uygun olmadığını dahil yazıyı göndermişti. 25 Eylül 2020 tarihinde de Sanayi ve Teknoloji bakanlığı yine bu alanı kullanmak için belediyeye yazı yazıyor, yine o dönem belediye uygun olmadığını görüşünü bildiriyor. Peki, Belediye bugün kü belediye başkanı da iki kez bu şekilde görüş bildirdikten sonra Aralık 2020 tarihinde 31324 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile bu arazi sancaklar grubuna peşkeş çektiriliyor.  

KAFTANCIOĞLU; SİLİVRİ HALKI SANA GEREĞİNİ YAPACAK 

İl Başkanı Kaftancıoğlu konuşmalarına şöyle devam etti; 

Bugünkü Silivri Belediye Başkanına bu vesileyle kendisine seslenmek isterim. Sen halkın oylarıyla o koltuğa oturmuş, belediye başkanınızın. Seni Saray'daki değil Silivri halkı oraya oturtmuşken, daha önce 2 kez doğru bulmadığın bir uygulamayı Cumhurbaşkanı kararıyla birilerine peşkeş çektirilirken doğru bulmasak bile destekleyeceğiz, diyebilmenin ne siyasi ne insani açıklaması olamaz. Belediye başkanları halka hizmet etmek üzere seçilmiş kişilerdir. O Nedenle halkın değil, Sarayın talimatlarıyla belediye başkanlığı yapmaya devam ederlerse bir sonraki dönem Silivri halkı sana gereğini yapacaktır. 

CUMHURBAŞKANI BU ARAZİYİ BİNDE BİRİ KARŞILIĞINDA TAHSİS ETTİ 

Hazineye ait olan bu alanın değeri tahmini 350 milyon lira. Burada yaşayan vatandaşlar için tarım alanı, spor alanı, yeri geldiğinde üniversite genç çocuklarımızı okutmak için kullanılacak olan alanın tahmini bedeli 350 milyon. Bu arazi Cumhurbaşkanı kararı ile Sancak ailesine ait Maxicells İlaç Sanayi A.Ş.’ye yatırım bedelinin binde biri karşılığında tahsis ediliyor. Bakın 350 Milyonluk bir arazi Maxicells firması 4 Milyar 727 Milyonluk burada sanayi tesisi yatırımı yapmayı vadediyor, binde biriyle de tahsis ediliyor. Yani 4 Milyon 700 bin liraya tahsis ediliyor. Çarpıcı bir diğer konu ise Maxicells firmasının sermayesi 10 Milyon lira. Yani 10 Milyon lira sermayesi olan firmaya 4 Milyar 727 Milyona bu arazi peşkeş çektiriliyor.  

2014 yılında TMSF tarafından satışa çıkartılan BMC Şirketinin sancak ailesine nasıl satıldığı hepimizin hafızasında. 2015 yılında İEET ihalesi yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında açılan İEET ihalesi yapılıyor, birinci ihaleyi TEMSA kazanıyor, anında ihale iptal. Tekrar ihale yapılıyor, KARSAN kazanıyor yine ihale iptal. Ve sonrasında sancak ailesinin sahibi olduğu BMC şirketine Büyükşehir'in ihalesi veriliyor. Sağlık bakanlığı ihale açıyor, bu Maxicells şirketi ihaleye giriyor ne hikmetse birçok ihaleye giren firmanın içinden uygun firma bulunuyor ve Sancak ailesinin sahibi olduğu Maxicells firmasına 12 ay boyunca SSK aracılığıyla aynen köprülerde olduğu gibi aynen oto yollarda olduğu gibi alım garantisi verilerek orada da bu kişiler bu kurumlar kollanıyor. Bitti mi bitmedi? Yine 20 milyarlık tank palet fabrikasını Sancak ailesine ve onlarda üzerinden Katar’lılara nasıl peşkeş çekildiğini bilmiyor muyuz? Arkadaşlar.  

Biz bugün tamda bu nedenle Sancak Ailesine verilenlerin bu memleketin toprağının bu memleketin insanların haklarının nasıl peşkeş çekildiğini göstermek için bugün buradayız.  Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak şunu belirtmek isterim ki, Ülkemize katma değer katacak fayda sağlayacak her tüllü yatırımı destekleriz. Biz yatırım adı altında çekilen peşkeşlere karşıyız. Bir avuç yandaşa peşkeş çekenleri hem Silivri Halkı'nın Hemde Tüm Türkiye’nin vicdanına havale ediyorum. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner36