Öne Çıkanlar ayçiçeği 30 ağustos zafer bayramı yangın silivri cezaevi silivri itfaiyesi

Silivri Tarihinin En Büyük Projesi Başlıyor

Silivri Belediye Meclisinin Eylül ayı toplantısının 2. oturumu, belediye meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Pazartesi günkü meclis toplantısında ilgili komisyonlara gönderilen 18 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantının sonunda konuşan Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, ilçe gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Silivri Cezaevinin isminin Marmara Cezaevi olarak değiştirilmesi için uzun süredir çalışma yürüttüklerini ifade eden Başkan Yılmaz, bu çalışmaların meyvesinin aldıkları için mutlu olduğunu dile getirdi. Başkan Yılmaz, yürüttükleri yoğun istişareler sonucunda Silivri’nin sahillerinin artık Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı tarafından korunacağını da açıkladı. İlçenin kronik sorunlarından bir tanesinin daha Silivri Viyadükle Geçiş ve Otogar Kavşak Projesi ile tarihe karışacağını söyleyen Başkan Volkan Yılmaz, projenin bugüne kadar Silivri’de yapılmış en büyük yatırım olduğunun altını çizdi. 

“SİLİVRİ CEZAEVİNİN İSMİ MARMARA CEZAEVİ OLARAK DEĞİŞTİ”

Silivri Cezaevinin isminin Marmara Cezaevi olarak değiştiğini açıklayan Başkan Yılmaz, “Bildiğiniz gibi hem İstanbul’un hem de Avrupa’nın en büyük cezaevi Silivri’ye inşa edildi. Ergenekon, Balyoz, Casusluk ve 15 Temmuz FETÖ davalarına gibi pek çok dava Silivri Cezaevinde görüldü. Maalesef bu durum Silivri’nin tarihiyle, doğasıyla, kültürüyle güzide bir kasaba olma hüviyetinden uzaklaşmasına sebep olan negatif bir katkı yaptı. Bu da doğal olarak Silivri’de yaşayan vatandaşlarımızda büyük bir rahatsızlık uyandırdı. Silivri Cezaevinin isminin değiştirilmesi üzerine daha önce girişimler yapılmış. Bu mecliste AK Parti ve CHP’li meclis üyelerinin aldığı ortak kararlar var ancak bu konuda bir mesafe kat edilememiş, sonuç alınamamış. Hatta hiç unutmuyorum İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun bir Silivri ziyaretinde AK Parti İlçe Başkanı Mutlu Bozoğlu’da bu konuyu gündeme getirmişti. Biz, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ile bu konuda birçok kez görüştük. Son olarak Silivri’de yaptığımız bir istişarenin ardından Adalet Bakanlığına yazılı bir dilekçe ile Silivri Cezaevinin neden değişmesi gerektiğini detaylı bir şekilde anlattık. Çok hızlı bir cevap geldi ve bunun sonucunda Silivri Cezaevinin ismi Marmara Cezaevi oldu. Bu sayede belli bir zaman geçtiğinde Silivri’nin cezaevi ile anıldığı algısının ortadan kalkacağını düşünüyorum. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’a ve İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, Silivri’de yaşayan bütün vatandaşlarımız adına şükranlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.  

“SİLİVRİ’NİN SAHİLLERİ SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI İLE KORUNACAK”

Silivri’nin sahillerinin daha güvenli hale getirilmesi için verdikleri çabanın sonuç verdiğini açıklayan Başkan Volkan Yılmaz, “Dün itibarıyla Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanımız Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu, Kaymakamımız Tolga Toğan ile birlikte bizleri ziyaret ettiler. İçişleri Bakanlığımızdan bir talebimiz olmuştu. 44 km sahili olan bir ilçede yaşıyoruz lakin sahillerin güvenliği açısından bir hizmet alamıyorduk. Bakanımız Süleyman Soylu da bizleri kırmadı. Silivri’de balıkçı barınağının olduğu bölgede bulunan 500 m² alan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığına tahsis edildi. Buraya 150 m² bir hizmet binası yapılacak ve bölgeye bir sahil güvenlik botu konuşlanacak. Ocak ayı itibarıyla binanın bitirileceğini düşünüyoruz. Burada 20’ye yakın personel 7/24 görev yapacak. Yaklaşık 20 subay ve astsubay burada istihdam edilecek. Bu hizmet hem Marmara hem de Ege için oldukça önemli. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Silivri’mize hayırlı uğurlu olsun diyorum.” ifadelerini kullandı.

“KENTİMİZİN İKİ YAKASI BİR ARAYA GELİYOR”

Konuşmasının sonunda Silivri’nin iki yakasını bir araya getirecek olan Silivri Viyadükle Geçiş ve Otogar Kavşak Projesi ile ilgili hazırlanan videoyu meclis üyeleriyle paylaşan Başkan Yılmaz, “Silivri’de bir kronik problemi daha mega bir proje ile tarihin sayfalarına yollayacağız. Şehrin iki yakasını Berlin Duvarı gibi ayıran E-5 Karayolu artık bu hüviyetinden uzaklaşacak. Kentimizin iki yakası bir araya geliyor. Bu konu, taraflı tarafsız herkesin Silivri’nin en büyük problemi olarak nitelendirdiği, muhalefetteki arkadaşların ‘Bunu yapacak mısınız? Bunu ne zaman yapacaksınız? Bunun yapılması imkânsız’ diye görüş bildirdiği bir konuydu. Hatta bu arkadaşlarımızın ‘Bu size nasip olmaz, bizim iktidarımızda bu sorunu hallederiz’ gibi söylemleri de kulaklarımda çınlıyor. Biz bu söylemlere bakmadan konuyu ısrarla takip ettik. Silivri Belediyesi olarak Karayolları Bölge Müdürlüğünden proje yapma yetkisi alıp, emek verip, maliyet harcayıp çok şükür bugünlere geldik. 3 yılı aşkın bir zamandır uğraşıyoruz. En sonunda Ulaştırma Bakanımız Sayın Adil Karaismailoğlu’na 32 Gözlü Tarihi Köprü’nün açılışı sonrasında konuyla ilgili bir sunum yapmıştık. Kendisi de projemizi 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Projesine aldırdı. Proje sayesinde hem Silivri’nin iki yakası birleşecek hem de Büyükçekmece Mimar Sinan Köprüsü’nden başlayıp Silivri Kınalı’ya kadar bütün E-5 Karayolu ve yan yollar asfaltlanacak. Ayrıca Silivri Otogar Kavşağının olduğu bölgeye yapılacak bir döner kavşak ile Silivri’ye giriş çıkış işkencesi de rafa kalkacak. Bu çalışma bugüne kadar Silivri’ye yapılmış en büyük yatırım olacak. Ben 2022 yatırım programında olmamasına rağmen bu projeyi programa dahil eden Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Ulaştırma Bakanımız Adil Bey’e, Silivri’de yaşayan bütün vatandaşlarım adına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
SilivriVolkan Yılmaz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner36