Öne Çıkanlar Silivri itfaiye silivri belediyesi Silivri Belediyesinden Kurban Bayramı Hazırlığı İstanbul Daire Baskanlığı

Silivri'de 1 Kasım Fotoğraf Sergisine Yoğun İlgi

Silivri Belediyesi, 1 Kasım Silivri’nin düşman işgalinden kurtuluş gününe özel fotoğraf sergisi düzenledi. Kültür İşleri Müdürlüğü tarafından organize edilen sergide, 1985 yılından beri Silivri fotoğraflarını biriktiren Yılmaz Kandemir’in arşivi ve Foto Safari fotoğrafları yer aldı. Serginin açılış kurdelesini Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Yılmaz Kandemir, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve siyasi parti temsilcileri birlikte kesti. Başkan Yılmaz, fotoğraf karelerine yansıyan Silivri’nin güzelliklerini İstanbul ve Türkiye’nin her yerinde sergilemeyi hedeflediklerini belirterek bu yöndeki çalışmaların devam edeceğini vurguladı. Serginin düzenlenmesine katkı sunan Yılmaz Kandemir’e ve Foto Safari fotoğraf sanatçılarına teşekkür eden Başkan Yılmaz, Kandemir’in çok önemli bir arşiv oluşturduğunu söyleyerek plaket ve çiçek takdim etti.

YILMAZ: “BU SERGİLERİ İSTANBUL’UN PRESTİJLİ SALONLARINA TAŞIYACAĞIZ”

Silivri’nin kurtuluş gününü kutlayan Başkan Yılmaz, sergi açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Silivrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü vesilesiyle bir arada olmak için bu fotoğraf sergisini düzenledik. Tarihi ve eşsiz fotoğraf arşivi için Yılmaz Kandemir’e ve festival kapsamında düzenlediğimiz Foto Safari Silivri yarışmasında ilçemizin bugünkü halini birbirinden güzel fotoğraflar ile bize sunan fotoğrafçılara teşekkür ediyorum. İnşallah bu sergiyi İstanbul’un en prestijli salonlarına taşıyacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919 yılında Samsun’da yaktığı bağımsızlık meşalesi, 1922’de Büyük Taarruz sonucu düşmanın İzmir’den denize dökülmesi ile başarıyla sonuçlandı. Bu zaferin ardından Silivrimiz, Mudanya Antlaşması ile 1 Kasım 1922’de düşman işgalinden kurtuldu. 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile şanlı mücadele taçlanmış oldu. Bize düşen görev Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete yakışan bireyler olarak, bu emaneti koruyup gelecek nesillerimize taşımaktır. Bu duygu ve düşünceler ile bir kez daha Silivrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu kutluyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.”
Açılış merasiminden sonra sergilenen fotoğraflar tek tek gezildi. Yılmaz Kandemir, fotoğraflar hakkında ziyaretçilere bilgiler verdi.  

SERGİ 6 KASIM’A KADAR AÇIK KALACAK

İlçenin eski ve yeni fotoğraflarının yer aldığı ‘Dünden Bugüne’ konulu fotoğraf sergisine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Silivri Belediyesi Sanat Galerisi’ndeki (Önder Yılmaz Tiyatro Sahnesi Yanı) sergi 6 Kasım 2019 tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

Anahtar Kelimeler:
Silivri Belediyesi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol