Öne Çıkanlar tam kapama düzce Sarten Ambalaj silivir yangın

Masal Evini Bakan Ziya Selçuk Açtı

Milli Eğitim Bakanlığı ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından hayata geçirilen “Anadolu Masalları Projesi” kapsamında; İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki ilk masal evi olan Silivri Anadolu Masal Evi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Yolçatı Mahallesi’nde bulunan ve öğrenci yetersizliği nedeniyle atıl durumda olan ilkokul, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendirilerek masal evine dönüştürüldü. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin tamamlanmasını büyük bir heyecanla beklediği Silivri Anadolu Masal Evi’nde; 3 büyük sınıf ve 2 küçük oda olmak üzere 200 metrekare bir okul binası, bununla birlikte 2000 metrelik bir de bahçe alanı bulunuyor. Silivri Anadolu Masal Evi, İlçe Milli Eğitim Özel Büro koordinasyonuyla; ilçe, il ve Türkiye genelinden öğrencilere okul öncesi, anaokulu, ilkokul ve ortaokul düzeyinde hizmet verebilecek. Masal evinde; toprakla iç içe olamayan ve doğa yaşamını tecrübe edemeyen öğrenciler, öğretmenlerin gözetimi altında doğada vakit geçirebilecek, masal dinleyebilecek, drama etkinliği gerçekleştirebilecek ve tasarım beceri atölyesinde birçok aktivite yapabilecek. Ayrıca öğrenciler; bahçe kısmında bulunan masal ağacının altında masal, ok atma ve yerel oyunlar gibi çeşitli etkinliklere katılabilecek.

ZİYA SELÇUK: “EMEĞİ GEÇEN HERKESE MÜTEŞEKKİRİM”

Törende bir konuşma yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile ortaklaşa hayata geçirdiğimiz ‘Anadolu Masalları Projesi’, ülkenin dört bir yanında büyük bir yankı buldu. Bu yankıyla birlikte çok sayıda masal okulu ve atölyeyi hizmete açtık. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Memnuniyet duyduğumuz bir diğer nokta da 300 bin civarında öğretmenimizin Masal Anlatıcılığı Sertifikası alarak bu işe sahip çıkması oldu. Biz, çocuklarımızı kültürle tanıştırmanın en doğal yollarından birinin masallar olduğunu düşünüyoruz. Evlatlarımızın kültürümüzden kopmamasının, Anadolu’yu tanımasının, Dede Korkut’u ve dünya masallarını bilmesinin gelişimleri açısından çok önemli olduğuna inanıyoruz

Silivri Anadolu Masal Evi’nin yapımındaki büyük emek ve büyük inanç için herkese müteşekkirim. Silivri’nin tüm paydaşlarının katkısıyla çok güzel bir eser ortaya çıkmış oldu. Bu eserin uzun yıllar yaşamasını, çocuklarımız için güzel geleceklere vesile olmasını temenni ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış törenine; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Silivri Kaymakamlığına vekâleten Çatalca Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, İstanbul İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Mustafa Yaşar Yıldırım, Silivri İlçe Emniyet Müdürü Cemil Erim, İlçe Jandarma Komutanlığına vekâleten Jandarma Üsteğmen Özgür Ayhan, Silivri İlçe Milli Eğitim Müdürü Zekeriya Artar, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri, muhtarlar ve basın mensupları katıldı. Tören, çocuklar tarafından gerçekleştirilen kurdele kesimi ve yapılan toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

BAKAN SELÇUK’TAN, BAŞKAN YILMAZ’A EĞİTİM YATIRIMLARI İÇİN TEŞEKKÜR

Törenin ardından protokol üyeleri, Silivri depreminde hasar gördüğü için yıkılan ve 8 derslikli olarak tekrar inşa edilen Çeltik İlkokulu’nu ziyaret etti. Başkan Volkan Yılmaz, bu ziyaret sırasında Bakan Sekçuk’a, “Kütüphanesi, Bilgisayar Odası ve Tiyatro Salonu Olmayan Köy Okulu Kalmayacak” projesi, yine köy okullarında gerçekleştirilen “Hijyenik Tuvaletler” projesi ve yapımı devam eden Silivri Ümmehan Elginkan Anaokulu başta olmak üzere; ilçedeki eğitim yatırımları hakkında bilgilerin yer aldığı bir dosya ileterek, yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi. Bakan Ziya Selçuk da Başkan Yılmaz’a, Silivri’ye yapılan eğitim yatırımları nedeniyle teşekkür ederek, bu hizmetlerden duyduğu memnuniyetini dile getirdi. Başkan Volkan Yılmaz daha sonra Bakan Ziya Selçuk’a, Silivri’de yetişen organik ürünlerin içerisinde bulunduğu bir hediye sepeti takdim etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner36