Öne Çıkanlar merkez meclis toplantısı silivri beleidyesi akparti muhabir

Ekrem İmamoğlu: Silivri'nin kaderi bir gecede değişti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Örnek Köy’ projesiyle tepeden tırnağa yenilemeye başladıkları Silivri’nin Seymen köyündeki çalışmaların geldiği noktayı, köy meydanında vatandaşlarla birlikte dinledi.

İmamoğlu, “İstanbul’un Silivri'ye çizilen kaderi böyle değildi. Bu, bir gecede değişti. Eskiden İstanbul'u düşünenler, taşınanlar oturmuş, çalışmış, konuşmuş, demiş ki ‘Yerleşim kuzeyde daha az, oralarda atık tesisi olsun’. Sonra, ‘Bunları çöp yakma tesisine dönüştürelim, atık çok az olsun’. Bütün bunlar denmiş, kabul de edilmiş bu 2009’da. Ama birisi çıkmış, ‘Ben her şeyi bilirim’ demiş. Biz, geçmiş dönemde yapılan yanlışları düzeltmeye çalışıyoruz” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Örnek Köy’ ilan ettikleri Silivri’ye bağlı Seymen köyünde bugün vatandaşlarla buluştu. Köy meydanında gerçekleşen buluşmada İmamoğlu’na, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve Seymen Köyü Muhtarı Bahattin Gença eşlik etti.

Buluşmada, sırasıyla İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay, İBB Kültür Varlıkları Projeler Müdürü Merve Gedik, Mezarlıklar Daire Başkanı Ayhan Koç, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Barış Yıldız, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Atalık, İSTAÇ Genel Müdürü Ziya Gökmen Togay, İstanbul Enerji A.Ş. Genel Müdürü Yüksel Yalçın ve Kültür A.Ş. Genel Müdür Murat Abbas, Seymen Köyü’ndeki İBB projeleriyle ilgili çalışmaları paylaştı.

Başta tarım olmak üzere, köyleri hak ettiği değere taşımak için çalışmalar yürüttüklerini aktaran İmamoğlu, şunları söyledi:

“BİRİSİ ÇIKMIŞ ‘BEN HER ŞEYİ BİLİRİM’ DEMİŞ"

  • Biz, bu köylerin hakkını alması meselesinde, köyleri sadece imar alanları şeklinde gören bir anlayışa karşı duran bir anlayışa sahibiz. Buraya bu atık depolama tesisi niçin yapıldı, neden oldu? O detaylara girmeyeceğim. Ama tercihler böyle abur cubur yapılırsa bir anda bir bölgenin kaderi değişebiliyor veya kötüleşebiliyor. İstanbul'un Silivri'ye çizilen kaderi böyle değildi. Bu, bir gecede değişti. Bir gecede alındı; ‘Çöp işi buraya, işte başka havalimanı oraya’ falan filan. Bir kader değişti, gitti. Eskiden İstanbul'u düşünenler, taşınanlar oturmuş, çalışmış, konuşmuş, demiş ki ‘Yerleşim kuzeyde daha az, oralarda atık tesisi olsun’. Sonra, ‘Bunları çöp yakma tesisine dönüştürelim, atık çok az olsun’. Bütün bunlar denmiş, kabul de edilmiş bu 2009’da. Çok eski değil yani. 13 sene önce kabul de edilmiş. Ama birisi çıkmış, ‘Ben her şeyi bilirim’ demiş. ‘Siz anlamazsınız bu işten. Çalıştınız ama siz anlamazsınız bu işten’ demiş. Ondan sonra almış, bu işi bir alabora etmiş. Bugün kaderi değişti İstanbul'un.

"KADERİNİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

  • Yalnız yanlışların da tamamını düzeltemiyoruz. Çünkü olan oldu. Kaderini değiştirmeye çalışıyoruz. Ben, buraya ilk geldiğimde iki etki beni bu sürece yönlendirdi. Evet. Dezavantajı yaşayan beldelere ya da köylere ya da o yöreye özel ilgi göstermemiz lazım. Birincisi bu. Ki burası, bu atık tesisinden etkileniyor. İkincisi de köylerin gelişmesi için oralara güzel işleri aktarmamız lazım. Bu anlamda bu atık tesisine geldiğimde, ‘Bizim buradaki bu dezavantajı gidermemiz ve bir örnek köy çalışmasının yürütmemiz lazım’ dedim. Tabii İstanbul'un öncelikleri çok. Ama biz, bu konuya da özel bir gayret gösteriyoruz. Şimdi burada da arkadaşlarım az önce kültürden meydana, yolundan caddesine, camimizden yine buradaki bir alanın restorasyonu, oranın bir kültür alanına dönüşmesine vesairesine konuştular, anlattılar.

Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz ve köylülerin taşımalı eğitim sistemine yönelik eleştirilerine İmamoğlu, şunları söyledi:

  • Bu taşımalı sistem ne yaptı biliyor musunuz? Ben, Van'daydım. Artık kız çocukları okumamaya başladı. Çünkü aileler, kız çocuklarını yollamıyorlar taşımalı sisteme. Bana bunu oradaki insanlar anlattı. Yıllarca, ‘Bu taşımalı sistemi kaldırın, bakın bu iyi bir şey değil’ dedik. Yerinde eğitim güzeldir. Artı bir yerde eğitimin olması demek, orada kalmayı da tetikler. Öğretmenin olması demek, öğretmenin oraya bir kültür getirmesi demek. Birçok etkileşimi vardır. Gene buralar makul seviyede şanslı. İstanbul'un çevresindeyiz. İnanın bunun bedelini Anadolu'da birçok belde acı yaşıyor.

İmamoğlu, köylülerden gelen, “Biz de acı yaşıyoruz” sözlerine, “İnşallah bu kötülükten vazgeçerler. Okulların açılmasına biz karar veremiyoruz. Onu Milli Eğitim yapıyor. Milli Eğitim'e gidin, biraz kızın. Vermezlerse biz seneye onları yollayacağız, biz vereceğiz onu. Merak etme. Seneye onları yollayacağız. Biz o hakkı köylerimize tekrar kazandıracağız. Hiç kuşkunuz olmasın” diye karşılık verdi.

YILMAZ: “ÖRNEK KÖY PROJESİNİ DESTEKLİYORUZ”

İmamoğlu’nun Seymen köyü ziyareti ile ilgili olarak Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz şunları söyledi:

“Ekrem Başkan’ı birçok kez Silivri'de misafir ettik. Ama bugün, Seymen köyünde misafir etmekten daha fazla bir mutluluk duyduğumu ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum. Çünkü ben, göreve gelmeden önce de göreve geldikten sonra da şunu söyledim: Silivri, yalnızca merkezinden, sahilinden, çarşı meydanından ibaret değil. Köyleriyle, ona değer katan mahalleleriyle bir bütün olarak ele alınması gereken bir ilçe. ‘Örnek köy’ projesini sonuna kadar destekliyoruz. Hızlanması gerektiğini düşünüyoruz ama İSTAÇ'ın artık üstüne düşen vazifeleri fazlasıyla, eskide kalanları da telafi ederek yapması gerektiğini ifade ediyor, Sayın Başkan’a teşekkür ediyorum” dedi.

ÇİFTÇİDEN ‘BUĞDAY’ TEŞEKKÜRÜ

İmamoğlu, Yılmaz ve beraberlerindeki heyet, Seymen köyünün ardından, Gazitepe köyünde çiftçilik yapan Metin Oral’ı ziyaret etti. İBB’den aldığı hayvan yemi ve fide desteği için İmamoğlu’na teşekkür eden Oral, Halk Ekmek için İstanbul’un köylerinden yapılacak buğday alımı kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İmamoğlu, Silivri turunu, Selimpaşa köprülü kavşak incelemesi ve Selimpaşa Yuvamız İstanbul ziyaretiyle noktaladı. (ANKA)

Anahtar Kelimeler:
SilivriEkrem Imamoğlu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol