Öne Çıkanlar 30 ağustos zafer bayramı ayçiçeği yangın silivri cezaevi silivri itfaiyesi

Türkiye’nin İlk Yerli Plazma Üretim Tesisinin Temeli Atıldı

Türkiye’nin ilaçta yerlileşme hamlesi kapsamında sağlıkta dışa bağımlılığı bitirecek “Plazma Ürünleri Elde Edilmesi Projesi” kapsamında ülkemizin ilk, dünyanın ise 13’üncü Plazma Ürünleri tesisinin temel atma töreni bugün gerçekleşti.

İstanbul Silivri’de 172 bin metrekarelik alanda kurulacak Maxicells Yerli Plazma Üretim Tesisinin temel atma törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank, İstanbul Valisi Sn. Ali Yerlikaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Sn. Dr. Adnan Ertem, Silivri Belediye Başkanı Sn. Volkan Yılmaz ile AK Parti İstanbul Milletvekili Sn. Tülay Kaynarca ve çok sayıda davetli katıldı. Maxicells Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hakan Kazancı’nın ev sahipliğinde yapılan tören ile dev yatırımın temeli atıldı.

Silivri'deki Maxicells İlaç Sanayi Tesisi, Türkiye’nin ilk yerli plazma üreticisi olma unvanına sahip. Türkiye’de üretimi olmayan kan ürünlerini yerli olarak üreteceği öğrenildi. Tesisin yapımı 600 milyon Euro olarak açıklandı. Ayrıca Maxicells, 2020 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü’nden en büyük teşvik belgesi alan yatırım oldu.

Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul Milletvekilli Tülay Kaynarca, Silivri İlçe Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Maxicells Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kazancı, Silivrili İş Adamlar Derneği Başkanı Hakan Kocabaş, Silivrili Muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Tören'e katılım sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul Milletvekilli Tülay Kaynarca, Silivri İlçe Kaymakamı Tolga Toğan, Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, Maxicells Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kazancı, plazma tesisisin temelini butonlara basarak attılar. Daha sonra bakan varank ile beraberindekiler işçilerle toplu fotoğraf çektirdi.

Anahtar Kelimeler:
SilivriTesisAli Yerlikaya

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner36