Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

‘Türkiye’de ilk tarım lisesi Silivri’de açılıyor

‘Türkiye’de ilk tarım lisesi Silivri’de açılıyor

Silivri Belediyesi Özel Tarım Lisesi, öğrencilerini bekliyor. Geleceğin tarım ve ziraat mühendislerini yetiştirecek lise, Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip. Silivri Belediyesi Özel Tarım Lisesi, Eylül ayında başlayacak yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte açılıyor. Özel Silivri Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak Türkiye’de özel okullarda bir ilk olan lise,...

Haberin Tarihi: 15 Eylül 2017 - Okunma Sayısı:513 defa okundu.

Silivri Belediyesi Özel Tarım Lisesi, öğrencilerini bekliyor. Geleceğin tarım ve ziraat mühendislerini yetiştirecek lise, Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip.

Silivri Belediyesi Özel Tarım Lisesi, Eylül ayında başlayacak yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte açılıyor. Özel Silivri Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak Türkiye’de özel okullarda bir ilk olan lise, Milli Eğitim Bakanlığı onayını da alarak tercih listelerinde yerini aldı.

Eylül ayında açılacak olan Tarım Lisesi hakkında konuyla ilgili açıklama yapan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Türkiye’de ilk kez bir belediye yerel yönetim olarak bölgesel kalkınmaya eğitim desteği projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Işıklar, Türkiye’de ilk kez Silivri Belediyesi olarak bölgemizin özelliklerini ve değerlerini ortaya koyup ve onun bir analizini fırsatlarını ve avantajlarını değerlendirmek istediklerini söyleyerek konuşmasını şöyle sürdürdü, ”Yerel kalkınma ajansını düşündük ve projelendirdik, yerel kalkınma ajansı yerel özellikleri neyse bunları bir kalkınma hamlesine dönüştürmek bunun eğitimini lojistik desteğini tanıtımını kolaylaştırıcı rolünü oynayarak bir belediye olarak yerel kalkınma ajansı hayata geçirmektir bizim projemiz. Bizim özelliğimizin bir yanı 430 metrekarelik tarım alanı olması ve 42 kilometre sahilimizin olması. Denizi ve tarım alanlarıyla 7 bin yıllık şehirde Silivri inanç turizimi din ve kültür turizimi balıkçılık deniz ve en önemlisi gıda teknolojileri ile inanomatif tarım örneklerinin yapılacağı bir tarım alanı. Yerel yönetim olarak yeni bir belediyecilik anlayışını hayata geçirdik. Bizim 430 kilometrelik tarım alanımız da tarımsal zenginlikler inanomatif zenginlikler tarım ve gıda örnekleri gıda teknoloji geliştirip dünyanın geleceğine yatırım yapıyoruz. Onun için Tarım Lisesini ilk kez hayata geçirmek düşüncesiyle bu örnekler bu zorunluluklar bizi buna yönlendirdi ve doğru bir şey yaptığımızı şimdi kuruluş aşaması tamamlanınca daha iyi anladık. Biz zaten 8,5 yıldır Türk tarım üretim merkezi (TÜRAM) kurmuştuk, buradaki çografi özelliklerine uygun ürünler yetiştirmiş ve bunların kurslarını veriyorduk. Üç tane Üniversitenin doktora tezlerini yapabileceği Tarımsal Üretim alanın da fide ve tohum üretimi ile eğitimler ve köylümüzün dikecekleri fide verecek bir aşama vardı. Aromatik bitkiler daha çok bilgi birikimi yüksek ve tarım şeklidir. Bununda en eksik yanı eğitimdi. Eğitimle tamamlayıp güçlendirmek içinde bu tarım anlayışını ara eleman yetiştirmek bilgi teknoloji kapasite yüksek öğrenciler ve çalışanlar oluşturmak için bunun başlangıcı bir lise olmalıydı ve Türkiye’de ilk kez bir belediye olarak lise kurduk. Bu lisenin en önemli özelliği ise bölgenin en önemli ekonomik gücü tarıma ve gıdaya yönelik olmalıydı.”

”Tarım lisesinden bilim adamları ve mühendisler yetişecek”

Gıda teknoloji ve Tarım lisesi Türkiye’de bir ilk ve bir belediye olarak da ilk. Burada çok kaliteli bir eğitim vereceğiz. Buradan yetişecek öğrenciler Türkiye’nin gelecek gıda teknolojisinin Tarımsal ileri yönelik Tarım örneklerini endüstiriyel Tarım örneğini hayata geçirecek önemli bilim adamları ya da önemli mühendislerini yetiştireceğiz. Bundan sonraki hedefimiz Tarım ve yaşam bilimleri Üniversitesi olacak. Bu yıl 423 kontejyanla açılacak olan lisemiz 96 tane 1. sınıfa öğrenci kabul edeceğiz. İleri zamanlarda kontejyan sayısını binlere kadar çıkaracağız. Burada verilecek olan eğitimle bölgemizin temel değerlerin korunması kalkınma hamlesine dönüşmesi gıda ve teknoloji tarımın dünya da örnek ve inanomatif merkez haline getirilmesi ve belki gelecekte bir endistürü kalkınma bölgesi oluşmasına ve insani gelişme merkezine haline gelmesine Tarım Lisesi öncülük edecek. Bölgenin en güçlü olması tarımdan geçiyor, çünkü Türkiye bir tarım ülkesi olduğunu belirtti.

Özel Silivri Türam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eylül ayı 2017/2018 öğretim ve öğrenim yılında 423 kontejyanla açılacak.

Bir Yorum Yazın

porno