Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Silivri’de deprem tahmin istasyonu hizmete girdi

Silivri’de deprem tahmin istasyonu hizmete girdi

ABD merkezli araştırma derneği GeoCosmo ile Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) iş birliğiyle Silivri’de kurulan deprem tahmin istasyonu bugün hizmete girdi. Silivri’ye deprem tahmin istasyonu açılışına Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Bölümünden Prof.Dr. Orhan Şen, Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) Başkanı Fuat Agalday ile GeoCosmo Araştırma Merkezi Vakfı’nın...

Haberin Tarihi: 28 Temmuz 2017 - Okunma Sayısı:557 defa okundu.

ABD merkezli araştırma derneği GeoCosmo ile Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) iş birliğiyle Silivri’de kurulan deprem tahmin istasyonu bugün hizmete girdi.

Silivri’ye deprem tahmin istasyonu açılışına Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Bölümünden Prof.Dr. Orhan Şen, Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) Başkanı Fuat Agalday ile GeoCosmo Araştırma Merkezi Vakfı’nın Başkan Yardımcısı Fransız asıllı Türk vatandaşı Ronald Karel’in yanı sıra çok sayıda site sakinleri katıldı.

Silivri’de 2014 yılından bu yana hizmet veren Deprem İzleme İstasyonu, istasyona kurulan yeni sensörlerle artık NASA aracılığı ile de takip edilecek. İstasyonda olası deprem hareketleri izlenecek

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar,”Bugün çok önemli bir gelişmeyi Silivri’de hayata geçirdik. Türkiye için Dünya için çok iddialı olduğunu biliyorum. Dünyada ilk kez, bu kadar kapsamlı ve detaylı depremi iki ay öncesinden haber verebilecek istasyon açıldı. İstasyon 2014 yılında çalışmaya başlamıştı. Şimdi gelen son teknolojinin NASA ile birlikte işbirliği yapılarak, burada sayın Karel’in İstanbul Teknik Üniversitesi ve DOHAD derneğinin buradaki çok önemli çalışmalarını görüyoruz. Türkiye için büyük bir çalışma ve büyük bir buluş ve bilgi birikiminin vardığı son nokta. Japonya’da bile olmayan Dünya’da bir tane ve tek örneği çok önceden 2 ve 3 ay öncesinden depremi haber verilebilecek bir teknoloji Türkiye’de hayata geçmiş durumda. Bu Türk bilim insanın yaptığı bir başarısıdır.”

GeoCosmo Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Fransız asıllı Türk vatandaşı Ronald Karel (63) ”Bizim önemimiz 2014 yılında üç ay NASA’da çalıştık. Böyle büyük bir istasyon yapmayı karar verdik. Bu istasyonda bir çok parametreler var. Biz bütün gazları ölçüyoruz, verileri ölçüyoruz, Uydu’dan alacağımız verileri ölçüçeğiz. Bir çok verileri ölçüp bunları değerlendireceğiz ve değerlendirmeler çok uzun sürebilir amacımız depremi yerini ve zamanını ve kuvvetini bildirmektir. Bunları Silivri’de yapıyoruz Dünya’da bunun benzeri yok.”

Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) Başkanı Fuat Agalday ise,”Dünyadaki araştırmalara göre depremler olmadan otuz gün ve on beş gün önce mutlaka ölçülebilir parametlerde değişimler gerçekleşiyor. Silivri’de bu istasyonumuzda deprem olmadan önceki bir çok parametreyi takip etmeye başladık. Burada sismik, elektromatik ölçümler ve gaz ölçümleri yani mültidisiplinler ölçümler yapıyoruz. Büyük depremler öncesinde 7 büyüklüğündeki yıkıcı depremlerden yaklaşık bir ay öncesine kadar ölçülebilir parametrelerde mutlaka değişikler tespit edilebiliyor.
Haber-Foto:U-S-A

Bir Yorum Yazın