Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Kılıçdaroğlu, Dündar ve Gül’ü ziyaret etti

Kılıçdaroğlu, Dündar ve Gül’ü ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti hapishanelerinde 32 gazetecimiz var ve bunu asla doğru bulmuyoruz. 32 gazetecinin de serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekili Levent Gök, Genel Sekreter Gürsel Tekin ve İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ile Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ü ziyaret etti. Kemal Kılıçdaroğlu, yaklaşık 2...

Haberin Tarihi: 13 Aralık 2015 - Okunma Sayısı:596 defa okundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Türkiye Cumhuriyeti hapishanelerinde 32 gazetecimiz var ve bunu asla doğru bulmuyoruz. 32 gazetecinin de serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekili Levent Gök, Genel Sekreter Gürsel Tekin ve İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ile Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ü ziyaret etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, yaklaşık 2 saat süren ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “doğru haber” yaptığı için hapse atılan iki gazeteci ile görüştüklerini belirterek, “Daha önce bu tutuklamanın bir demokrasi ayıbı olduğunu defalarca dile getirmiştim, aynı ayıbı Silivri Cezaevi önünde yapmaktan gerçekten de büyük üzüntü duyuyorum” diye konuştu.

Demokrasiye ve özgürlüklere ihtiyaç olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “haber yaptı” diye gazetecilerin tutuklanması, gözaltına alınması ve hapse atılmasının doğru ve kabul edilir olmadığını söyledi.

Dündar ve Gül’ün moralinin iyi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Aslında içerideler mi dışarıdalar mı emin olun çok büyük bir farkı da yok bu işin. Çünkü Türkiye bir yarı açık cezaevine dönüştürüldü. İnsan hakları ihlal ediliyor, demokrasi askıya alınmış gibi bir hava, atmosfer var” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, grup toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Gazeteci arkadaşlar tutuklanmasın, tutuksuz yargılansınlar, arzu ediyorsanız bir kanun teklifiyle bu işi çözelim ve Türkiye’yi bu ayıptan kurtaralım” diye çağrıda bulunduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Şu anda 32 gazeteci hapiste. 21. yüzyılın Türkiyesi’nde 32 gazetecinin hapiste olması en büyük ayıplardan birisidir. Bakın Türkiye bugün dünyada tutuklu gazeteciler nedeniyle gündemde oluyor. Neden olsun, hangi gerekçeyle? Yazık günah değil mi bu insanlara? ‘Haber yapıyor’ diye gazeteciye alıyorsunuz, hapse atıyorsunuz, üstelik yapılan haberlerin tamamı doğru. Dünyanın bildiği bir gerçeği gazetede manşete çektiler diye insanlar hapse mi atılır? Bunları doğru bulmuyoruz. Bu ülkede huzur içinde yaşayacaksak, özgürce bir şeyleri tartışacaksak, hükümetin yanlışlarını özgürce gazeteciler köşelerine veyahut manşetlerine taşıyıp, haber yapacaklarsa bundan üzüntü değil, gurur duymamız gerekir. Demokrasinin gelişmiş olduğunu anlamış oluruz. Güç, kendisine en azından sınırlama getirmiş olur. Hem ‘güçlü olacağım’ diyeceksiniz hem insanları tutuklayacaksınız, hapse atacaksınız ve bunun adına ‘ileri demokrasi’ diyeceksiniz. Bunu asla kabul etmiyoruz.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, söylediklerinin 32 gazeteci içinde de geçerli olduğunu dile getirerek, “Türkiye Cumhuriyeti hapishanelerinde 32 gazetecimiz var ve bunu asla doğru bulmuyoruz. 32 gazetecinin de serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, açıklamasının ardından vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Bir Yorum Yazın

porno