Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...Hava durumu güncelleniyor...
HESABIM
Üye Ol

Basın Konseyi Silivri’de Toplandı

Basın Konseyi Silivri’de Toplandı

Basın Konseyi Üyeleri yılın ilk toplantısını Silivri’de gerçekleştirdi. Silivri Belediyesi Yaşar Kemal Sergi Salonundan düzenlenen Toplantıya Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ile Konsey üyelerinin yanı sırada Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ile tutuklu gazetecilerin eşleri katıldı. Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, ‘’Meslektaşlarımın 10 Ocak Gazeteciler gününü kutlayamıyorsak da bu günü anmak istediğini belirtti. Türenç konuşmasına...

Haberin Tarihi: 10 Ocak 2018 - Okunma Sayısı:280 defa okundu.

Basın Konseyi Üyeleri yılın ilk toplantısını Silivri’de gerçekleştirdi.

Silivri Belediyesi Yaşar Kemal Sergi Salonundan düzenlenen Toplantıya Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç ile Konsey üyelerinin yanı sırada Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ile tutuklu gazetecilerin eşleri katıldı.

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, ‘’Meslektaşlarımın 10 Ocak Gazeteciler gününü kutlayamıyorsak da bu günü anmak istediğini belirtti.

Türenç konuşmasına şöyle devam etti;

57 yıl önce 1O Ocakta 212 sayılı yasanın hayata geçmesiyle gazeteciler yaşamsal sosyal haklarına kavuşmuşlardı. Yıllar içinde bu hakları kaybetmeye başladılar. Ama geldiğimiz bu nokta da zaten 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü bugün için Çalışamayan Gazeteciler günüdür. 10 Ocakta Silivri’de buluşmanın önemi şuradan kaynaklanıyor, ‘’Silivri Cezaevinde çok sayıda gazeteci özgür kalacağı günü bekliyor.’’ Bu gazetecilerin içerisinde Cumhuriyet gazetesinden arkadaşlarımız içeride. Cumhuriyet gazetesi çalışanları için acılan son duruşmasında yine tutuklu sanıkların ‘tutukluğuna’ devam kararı verildi. Türkiye’nin bu konuda dünyadaki bu konudaki liderliği perçinlendi. Çünkü 155 Ülke arasında Türkiye 134. Sırada. Tutuklu gazeteciler ve Basın Özgürlüğüne getirilen yasaklarla ilgili.

Basın Konseyi Üyesi Hüsamettin Cindoruk, Bir Millet için en ağır durum haksızlıklara alışmak olduğunu ifade eden Cindoruk, ‘’Halkın haksızlıklara alışırlarsa hakkı kaybederler. Bugün içerisinde bulunduğumuz durumu çok ağır haksızlıklara halkımızın ve halkımızın temsilcileri olan siyasi hayatın alıştığını görüyorum. Bugün basit şüphelerle anlatmak gerekirse, düşünce suçları dediğimiz fikir ve ifadeyi özgürce dile getirme hakkının ihlalinden söz açıyoruz. Bugün Cezaevlerinde uzun süredir tutuklu bulunan arkadaşlarımızın uzun tutukluluk sürecinden ötürü şikâyetleri var. O şikâyetleri paylaşıyoruz durum sadece o değil. Bugün bu arkadaşlarımıza yapılan yargısal bir işkencedir.

Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ‘ın eşi Adalet Dinamit,’’Eşim Akın Atalay ve Murat Sabuncu 437 gün, Ahmet Şık ise 376 gündür tutukluklu. Cumhuriyet davası bize suç ve cezanın yasallığı ilkesinin açıkça çiğnendiğini göstermesi bakımından önemli olduğu ifade etti.

Dinamit konuşmasına şöyle sürdürdü;

Sorulan sorular köşe yazıları ve haberler ya da yöneticilere Türkiye tarafından bilinen Gazetecileri işe kimin aldığı soruluyor. Gazetenin yayın politikasının değiştirildiği suçlamasıyla karşı karşıya kalınıyor. Eşim Akın Atalay’ın duruşma sırasındaki sözleriyle bitirmek istiyorum. ‘’Dünyaya yüz defa gelecek olsaydım, her defasında bu davada savunma makamında olmayı tercih ederdim. Çünkü adalet, özgürlük ve demokrasi değerlerinin yanında saf tutmak onurdur. Vicdanım rahat ve huzurluyum. Hiç merak etmeyin; bugün güçlü gibi görünenler değil, haklı olanlar kazacaktır.’’ Dedi.

Akın Atalay’ın eşi Adalet Dinamit konuşmasını sonlandırdıktan sonra gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Cumhuriyet Gazetesi karikatürist Musa Kart,’’ Sevgili kardeşlerim Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’ın haksız ve hukuksuz bir şekilde bir yılı aşkın süredir cezaevinde tutulmasına itirazım var. İtirazım aynı zaman da sadece muhalif oldukları için siyasetçi ve akademisyenlerin yanı sıra gazetecilerin zindanlara atılmasına. Bakın dünya üç boyutlu uçak yedek parçaları üretiliyor artık. Bizde de baskı teknikleri uygulanıyor. Ama sadece muhalifler üzerinde ne yazikki. Dünya yapay zeka ile bugünü ve geleceği planlarken bizde ise zekadan uzak yapay bir gündem olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Önder Çelik ise, ‘’Bizler aslında simgesel isimleriz. Yani yapılan hukuksuzluklar ve haksızlıklar ve adalet sistemindeki çarpıklıklar yargılamada gördüğümüz ve eleştirdiğimiz hepsi yargılanan kişiler bir sembol. Yapılan haksızlıkların bu semboller üzerinde yürültüldüğünü ve bunların isim olarak bir şey ifade etmediğini sadece bir bütün olarak bakmak gerektiğini inanıyorum.’’dedi.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ise,’’Özgürlüğünden mahrum tutulan ve bırakılan bütün basın mensuplarını selamlayarak 10 Ocak Gazeteciler gününü kutluyorum. Ayrıca bugün burada Silivri’de olmaktan son derece mutluluk duyduğunu ifaden Işıklar, Tutuklu gazetecilerine önemine deyindi. Silivri maalesef böyle anılıyor. Ama ben inanıyorum. ‘Top yere vurmadan zıplamazmış’ derler. Topun yere vurduğu yer olarak ta anılacak Silivri.. Biz dokuz yıldır bu hüznü, bu kederi burada yaşıyoruz. Her seferinde yargılamaların başladığı günden bu yana haksızlıkların, adaletsizliğin bulunduğu yer olarak belki anıldı Silivri.

Bir Yorum Yazın

porno